Головна | Реєстрація | Вхід | RSSП`ятниця, 19.04.2024, 17:17

Плекаймо і бережімо свою рідну мову
Мова – це диво! З нею людина розумна й щаслива.
Рідна мова – неоціненний скарб для кожного з нас.
     Рідна мова – неоціненний скарб для кожного з нас     Вона – мова нашого дитинства, мова, якою ми спілкуємося в сім’ї, мова перших взаємовідносин у суспільстві. Рідною мовою ми вимовляємо наші перші, дорогі серцю, слова – мама, Батьківщина. Рідна мова допомагає усвідомлювати і формувати свої думки. Недарма кажуть, що без науки можна обійтися у житті, а без рідної мови - ні.
         Щорічно, починаючи з 2000 року, 21 лютого відзначається Міжнародний день рідної мови . У цей день всі мови визнаються рівними, оскільки кожна з них унікальна. Протягом минулого тижня в Кирничанській школі проводилися позакласні заходи, присвячені Міжнародному дню рідної мови.
         Для учнів 5 класу було проведено мовознавчий турнір «Подорож океаном української мови». Вчителька української мови Дойчева Н.Ф. підготувала презентацію «З історії свята». Захід розпочався піснею «Рідна мова» в супроводі відеосюжетами про мову. Команди «Розумники» (капітан Сичова К.) та «Ерудити» (капітан Міл’єва Г.) змагалися під девізом «Хто мову шанує свою, хай переможе в бою». Учні показали добрі знання, уміння, навички, ерудицію, кмітливість. Перемогла команда «Ерудит». Для учнів 6 класу проводилася гра-вікторина з російської мови (вч. Габрик В.В.). За результатами завдань вибіркового туру учні поділилися на дві команди «Розумники» та «Знавці». У ході гри вони мали можливість перевірити свої знання з морфології, лексики, фразеології. Найбільш цікавим був конкурс капітанів (Раділова І., Влас А.), які повинні були всі відповіді починати з літери м і к. За певними літерами вболівальники складали телеграми, найбільш вдалою серед яких була у Пєєвої Г. За підсумками гри обидві команди виявилися рівними. В 7 класі було проведено свято «Мова – душа народу» (вч. Пейчева П.П.). Учні підготували багато матеріалу: висловлювання видатних вчених, письменників, поетів про мову, прислів’я, вікторини. Декламували вірші, виконували творчі завдання індивідуально та в групах. Всі учні отримали призи. Найбільш активними були Кравченко І., Гоголь Г., Дойчева М., Сербенова А., Касим А.,Нєдов С., Чимшир А., Граматик П.. У 8 класі вчителем болгарської мови Куртєвою К.К. проведено інтелектуальну гру «Език мой роден, български и вечен». Учні змагалися у творчих вправах, шифрограмах, кросвордах. Кращі знавці болгарської літературної мови у класі – Куртєва А., Іванова І., Дойчева О., Чимшир Д.. Для учнів 9-11 класів було проведено урок-диктант. Найвищий рівень грамотності виявили Приснак М., Влас Е.(9 кл.), Каражекова О.(10кл.), Проданова К., Дойчева Г., Плахтій Х.(11 кл.).
       За якісну підготовку до свята, активну участь в організації та його проведенні всі відзначені учні були нагороджені грамотами.
       Свято поваги до рідної мови має позитивні моменти. Кожна мова відображає обряди та традиції свого народу. Молодь збагачує свої знання про культуру інших народів, а це впливає не тільки на інтелектуальний, але й на духовний розвиток особистості. Учні переконалися, що рідна мова таємнича, незбагненна, невичерпна. Тому в них попереду ще багато подорожей до країни мови.
     Рідну мову треба оберігати як своє майбуття. Пам’ятаймо, що зберегти рідну мову може лише її носій.

.

П. П. Пейчева,